REPRESENTATIVE HISTORY
HILLS BASKETBALL ASSOCIATION

 

Hills Hornets Representative Program has a long history of achievements. Through the years, the program has produced some great athletes and officials. With numerous state players, coaches and officials, several NBL, WNBL and Australian representative, the Hornets program has become a leader in development. 

In an effort to recognise players, officials and volunteers, Hills Basketball Association presents annual awards.

 

REPRESENTATIVE PARTICIPANTS, RESULTS & AWARDS

ANNUAL ASSOCIATION AWARDS

2011 Emma Wilkins

2012 Mitzi Crawford / Jim Roditis

2013 Tracy Samuels

2014 Josh Chapman

2015 Daniel Trikilis

2016 Mitzi Crawford

2017 Emma Claus / Lyle Vallance

2018 Darren Marshall

2019 Zoe Burke

2011 Ari Ripoll

2012 Delmas Green

2013 Dom Finlay

2014 Daniel Trikilis & Reece Brown

2015 Richard Howard

2016 Daniel Trikilis

2017 Shaun Munro

2018 Terry Johnson

2019 David Hayman

1997 Cahla Green

1998 Julianne Stanton

1999 Sarah Clifton 1

2000 Richard Howard / Delmas Green

2001 Sarah Clifton 2

2002 Dani Giacomelli / Jodie Linsley

2003 Richard Howard

2004 Chriss Urwin

2005 Steve Urwin

2006 Russell Graham

2007 Jodie Linsley

2008 Brett Shephard 

2009 Ari Ripoll

2010 Julianne Stanton 

1997 Delmas Green 

1998 Greg Jones

1999 Greg Jones

2000 Greg Jones

2001 Greg Jones

2002 Bob Sim

2003 Craig Marshall

2004 Craig Marshall

2005 Delmas Green

2006 Chris Linsley

2007 Jim Arkell

2008 Daniel Milosev

2009 Michael Turton

2010 Jared Chapman

1997 Danielle Maksimovic

1998 Joanne Hemmings

1999 Danielle Maksimovic

2000 Anna Graham

2001 Jenny Marshall

2002 Sarah Clifton

2003 Rachel Herrick

2004 Ellie Manou

2005 Annice Lagourcette

2006 Kate Oliver

2007 Nicole How

2008 Allyson Brown

2009 Allyson Brown

2010 Aloisa Aguilan

2011 Brittnee Sewell & Zoe Burke

2012 Andrea Roditis

2013 Andrea Roditis

2014 Bailey Toleafoa

2015 Madison Hare

2016 Sherrie Calleia

2017 Sherrie Calleia

2018 Sherrie Calleia

2019 Cassie Pentney

1997 Ben Little

1998 Alan Waddell

1999 Matthew Parnell

2000 Graham Dann

2001 Jason Strong

2002 Phil Collins

2003 Andrew Ogilvy

2004 Andrew Ogilvy

2005 Ben Arkell

2006 Paul Brotherson

2007 Ben Arkell

2008 David Pollard

2009 Michael Claus

2010 Siatua Solaese

2011 David Hayman

2012 David Hayman

2013 Michael Claus & Ben Graham

2014 Ben Graham

2015 Ciaron Fitz-Gerald & Jayden Prakash

2016 Jason Gregg

2017 Paul Brotherson

2018 Paul Brotherson

2019 Liam Moss

1997 Paul Phipps

1998 Jenny Marshall

1999 Keith Hazelwood

2000 –

2001 Adam Patterson

2002 Danielle Daly

2003 Trish Nicholls

2004 Lesley Brooks

2005 Kerrie Goffett

2006 –

2007 Daniel Giffney

2008 Helen Budd

2009 Carol Goodier / Louise Paton

2010 Lyn Calleia

2011 Lesley Neilson

2012 Lauretta Claus

2013 Olivia Nicholls

2014 Ros Graham

2015 Lauretta Claus

2016 Emma Claus

2017 Lesley Steel 

2018 Lesley Neilson

2019 Ros Graham

1997 –

1998 Neil Steinhardt 

1999 –

2000 –

2001 Adrian Clarke

2002 Helen Budd / Daniel Giffney

2003 Margaret Bennett

2004 Karen Bennett

2005 Karen Bennett

2006 Denise McManus

2007 Ingrid Hodgins

2008 Lynn Gooderham

2009 Luisa Chapman

2010 Lynn Gooderham

2011 Lyn Salmon

2012 Luisa Chapman

2013 Janice Roditis 

2014 Janice Roditis

2015 Jay Shephard

2016 Jamie Chapman

2017 Nicky Owen

2018 Michael Paino

2019 Tracey Hudson

1997 Phill Mulligan

1998 Kathleen Parker

1999 Kathleen Parker

2000 Ted & Ebba Sileki

2001 Mark Ainsworth

2002 –

2003 Hugo Pikse

2004 Kerry Powell

2005 Ros Graham

2006 Richard Gooderham

2007 Jon McArthur / Jay Shephard

2008 Lyn Calleia

2009 Jim Roditis

2010 Robert Belic

2011 Noel Prakash

2012 Tracey Nelson

2013 Greg Atkins

2014 Karen Chapman & Tracey Hudson

2015 Ros Graham

2016 Greg Hunt

2017 Karen Jean-Baptiste

2018 Berit Moult

2019 Stuart Thom

(1997-2010 referred to as the Janet Blanch Manager of the Year Award)

1997 Heidi Slowgrove

1998 Joanne Hemmings

1999 Christine Geradis

2003 Tamara Fahim

2004 Enrica Hutchinson

2005 Richard Howard

2006 Julianne Vella

2007 Brett Shephard

2008 Jim Roditis

2009 Denise McManus

2010 Richard Gooderham

2011 Pat & Michelle Mahony

2012 Richard Howard

2013 Kathleen Parker

2014 Mitzi Crawford

2015 Trish Nicholls

2016 Jenny Sing

2017 Robert Davidson

2018 Michael Farrell Richard

2019 Robert Meyrick

2011 Jodie Olivier

2012 Jodie Olivier

2013 Jodie Olivier 

2014 Haylee Cole

2015 Kelsey Ortiz

2016 Haylee Cole

2017 Haylee Cole

2018 Nathan Paff

2019 Haylee Cole

2011 Brett Gooderham & Stephen Milne

2012 Brett Gooderham

2013 Kelsey Ortiz

2014 Ryan Catt

2015 Lachlan Hudson

2016 Lachlan Hudson, Matthew Milne

2017 Maddie Suprain

2018 Joshua Garnon

2019 Dylan Mitchelmore

2001 James Dunnicliff / Olivia Nicholls

2002 Mike Eastaway / Brad Giersch

2003 Matt McDonnell / Olivia Nicholls

2004 Olivia Nicholls

2005 Brad Giersch

2006 Brad Giersch

2007 Steve Nicholls

2008 Esther Etuale / Haylee Cole

2009 Matt Townsend / Jessica Silverstone

2010 Bruce Hampton / Haylee Cole

2012 Ryan Catt

2013 Allen Qi and Aaron Gooderham

2014 Rachel Hogan

2015 Jordan Duffy

2016 Maddie Suprain

2017 Scott Camley

2018 Sinead Gibbons

2019 Sam Jackson

NSW STATE TEAM REPRESENTATION

List of players and officials who have represented New South Wales at an Australian Junior Championship.

Kwabena Brefo U18 Men

Ben Moult U18 Men

Eoin Fitz-Gerald U16 Men

Angus Lake U16 Men

Sherrie Calleia U20 Women

Tyrone Jay U18 Men

Sherrie Calleia U18 Women

Marcus Duffy U18 Men

Jason Gregg U18 Men

Bailey Toleafoa 20 Women

Mitch Evans 20 Men

Ryan Chapman U16 Men

Ciaron Fitz-Gerald U18 Men

Jayden Prakash U18 Men

Madison Hare U18 Women

 

Sherrie Calleia U16 Women

Jason Gregg U16 Men

Marcus Duffy U16 Men

Elijah Boateng U18 Men

Jayden Prakash U18 Men

Mitchell Evans U18 Men

Madison Hare U16 Women

Ciaron Fitz-Gerald U16 Men

Elijah Boateng U16 Men

Jayden Prakash U16 Men

Tom Ogilvie U16 Men

Brittnee Sewell U18 Women

Ella Tofaeono U16 Women

Bailey Toleafoa U16 Women

Natalie Tuialii U16 Women

Arran Bannatyne U16 Men

Mitchell Evans U16 Men

Jay Green U16 Men

Jayden Prakash U16 Men

Brittnee Sewell U18 Women

Siatua Solaese U18 Men

Zoe Burke U16 Women

Taylor Johnston U16 Women

Brittnee Sewell U16 Women

Arran Bannatyne U16 Men

Ben Schacht U16 Men

Siatua Solaese U18 Men

Zoe Burke U16 Women

Taylor Johnston U16 Women

Brittnee Sewell U16 Women

Sergio Antelmi U16 Men

Siatua Solaese U16 Men

Anthony Mustapic U18 Men

Lachlan Urwin U18 Men

Allyson Brown U20 Women

Rachel Zalloua U16 Women

Allyson Brown U18 Women

Michael Claus U18 Men

Lachlan Urwin U18 Men

Kate Oliver U20 Women

Anthony Mustapic U16 Men

Lachlan Urwin U16 Men

Allyson Brown U18 Women

Nicole How U18 Women 

Kate Oliver U18 Women

David Hayman U18 Men

Aloisa Aguilian U16 Women

Allyson Brown U16 Women

Megan Lower U16 Women

Tom Barrett U16 Men

Krenz Carlos U16 Men A

Michael Claus U16 Men

Lachlan Urwin U16 Men

Nicole How U18 Women

Lauren Johnston U18 Women

Kate Oliver U18 Women

Anita Roditis U18 Women

Greg Chaplin U18 Men

Blake McGrath U18 Men

Nicola Heffer U16 Women

Nicole How U16 Women A

Kate Oliver U16 Women

Anita Roditis U18 Women

Paul Brotherson U18 Men

Amanda Ford U20 Women

Andrew Ogilvy U20 Men

Nicole How U16 Women

Lauren Johnston U16 Women

Lauren Lamari U16 Women

Kate Oliver U16 Women 

Greg Chaplin U16 Men

Mark Franco U16 Men

Ben Urwin U16 Men

Andrew Ogilvy U18 Men

Heath Wiechman U18 Men

Ellie Manou U16 Women

Greg Chaplin U16 Men

Mark Franco U16 Men

Samantha Groves U18 Women

James Ainsworth U18 Men

Mitchell Brown U18 Men

Andrew Ogilvy U18 Men

Queries regarding the history of Hills Hornets should be directed to Christie Graham on 02 9894-8944 (ext 3) or christie@hillshornets.com.au